Zvyšte si účinnost fotovoltaické elektrárny!
Zvyšte si účinnost fotovoltaické elektrárny!

Způsobů čištění FV elektráren je známých několik, ale jsou vždy poměrně náročné na spotřebu vody a energie.



Přes počáteční nezdary se nám podařilo nalézt řešení v přírodě a pomohly nám k němu hluboké znalosti etymologie. Co jiného by mohlo být lépe uzpůsobeno k umývání než Medvídek mýval! Ten, jak známo, je výjimečný svým vztahem k čistotě a stačil jen necelý rok a z původní rasy Mývala severního (Procyon lotor) se nám podařilo vyšlechtit Mývala jižního (Procyon stator) (fotovoltaické elektrárny jsou zpravidla orientovány k jihu) a dokonce i Mývala solárního (Procyon solar), který je vhodný i k umývání panelů orientovaných východ – západ.




Mnohem úspěšnější jsme byli s živočichem, který je známější ne pod svým českým jménem Krunýřovec, ale pod latinským Ancistrus. Tato rybka je pro čištění skleněného povrchu ideálně disponována. Je vybavena kruhovými vakuovými ústy, kterými čistí sklo místečko vedle místečka a zanechávají za sebou dokonale čistou skleněnou plochu. Námi šlechtěný druh Ancistrus solaris bude proti běžným Krunýřovcům odolnější a vydrží na vzduchu mimo akvárium alespoň jednu pracovní směnu. Obyčejní krunýřovci zatím po pár desítkách sekund hynou, ale naši vědci to nevzdávají!


Ale čistota panelů není jedinou bolístkou, která trápí majitele a provozovatele FVE. Naši vývojáři se rozhodli zvyšovat výnosy solárních elektráren bojem proti mrakům. I v této oblasti jsme blízko revolučního vědeckého průlomu a to pomocí dokonce dvou metod. První je ryze technická a patentovánu ji máme pod obchodním názvem VENTIL@TÖRR a je založena na rozhánění mraků pomocí propellerů instalovaných na vysokých stožárech a poháněných






V minulém roce jsme testovali několik SHAMANů, v současné době máme na cestě z Chile nový a výkonnější bubínek vybavený paličkou z duté ptačí kosti.
Zůstaňte nám věrni, žhavé novinky z vývoje nových trendů fotovoltaiky přinášíme obvykle jednou ročně počátkem jara.
A
A
A
A
A
A
APRÍL! :o)